

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.1 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.05 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Features | PGA |
| Number of Elements | 1 |
| Core Architecture(core/core processor) | Sigma-Delta |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 100 mV |
| Lifecycle Status | Production |
| Max Power Dissipation | 2.5 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 2.5 mW |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Bits | 24 |
| Number of Inputs | 3 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 5.25 V |
| Reference Type | External, Internal |
| Sampling Rate | 470 sps |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 3 |
| Resolution | 3 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Input Type | Differential |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.25 V |
| Configuration | MUX-ADC |
Stock: 2261
Distributors
pcbx
Unit Price$8.35306
Ext.Price$8.35306
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.35306 | $8.35306 |
| 10 | $7.36138 | $73.61380 |
| 25 | $6.88668 | $172.16700 |
| 50 | $6.44259 | $322.12950 |
| 100 | $6.02710 | $602.71000 |
